Zrzutka na TOM V książki “Okręg Śląski Armii Krajowej”

Drodzy Czytelnicy,

Mija już trzy lata, odkąd Stowarzyszenie Śląskie Centrum Kultury swoimi skromnymi siłami postanowiło zawalczyć o to, aby prawda historyczna o Okręgu Śląskim Armii Krajowej wreszcie w pełni ujrzała światło dzienne. Ten ogromny wysiłek jest spłatą długu, który mieszkańcy tego terenu zaciągnęli u bohaterów tej historii, tych znanych, wymienionych z nazwiska i tych nigdy nie odkrytych, których nazwisk, ani miejsca pochówku nie odnaleziono.

Piękne, heroiczne i ważne momenty historyczne funkcjonują w zbiorowej świadomości właśnie dzięki literaturze. Książki przypominają, uczą, ale także skłaniają do refleksji. Historia naszej Ojczyzny, to historia trudna i bolesna, a jej karty spływają krwią naszych przodków. Tym bardziej jest dla nas ważne, abyśmy pamiętali, że jest to także historia o odwadze, męstwie, poświęceniu i zwykłych ludziach, którzy w obliczu wojny stawali się bohaterami.

Do tej pory nie było takiej publikacji o Okręgu Śląskim Armii Krajowej, która zaistniałaby w świadomości czytelników. A Okręg ten w pełni zasługuje na to, by o nim mówić, by honorować jego bohaterów, a zwłaszcza przypominać, jak ważną rolę odegrał w historii regionu i Polski. Monografia Śląskiego Okręgu AK, który tak głęboko doświadczył wojennej zawieruchy, podejmuje wiele wątków i spraw dotyczących tej ziemi.

Historia zebrana przez autora, historyka Wojciecha Kempę, jest zbiorowym portretem istniejącej wtedy społeczności i losów ludzi ówcześnie na niej zamieszkujących. Dzięki tej książce możemy trochę poczuć się jak Oni, którzy w tamtym momencie decydowali o swojej przyszłości, wielokrotnie doświadczając bliskości śmierci, a mimo to potrafiąc żyć w tamtej trudnej teraźniejszości, zawierać przyjaźnie, świętować czy flirtować.

Oto najlepsza książka historyczna ostatnich lat, plon wieloletniej pracy prawdziwego badacza, która przytacza nieznane dotąd nikomu fakty o Armii Krajowej! Przez pięć tomów śledzimy losy ludzi z krwi i kości, którzy kiedyś przelewali krewa za naszą wolność.

Monografia „Okręg Śląski Armii Krajowej” to kompendium wiedzy, której na próżno szukać gdzie indziej. Stowarzyszenie Śląskie Centrum Kultury razem z autorem Wojciechem Kempą ma nadzieję jeszcze do końca 2018 r. oddać do rąk czytelników kolejny tom tej porywającej historii, która – żywimy nadzieję – przysłuży się w znacznym stopniu badaniu i popularyzowaniu dziejów Polski oraz promowaniu czytelnictwa książek historycznych.

 

Z poważaniem,

Zarząd Stowarzyszenia Śląskie Centrum Kultury

 

> > > > Zrzutka na TOM V książki  “Okręg Śląski Armii Krajowej”< < < <