ZBIÓRKA KSIĄŻEK DLA DZIECI !

Telewizja to tylko zastępcza rozrywka dla mózgu, kto nie czyta, ten właściwie nie potrzebuje już głowy, nie mówiąc oczywiście o wyobraźni i fantazji

Często reklamy zachęcają młodych rodziców do inwestowania w różnego rodzaju lokaty czy fundusze dla swoich dzieci. Zabezpieczenie dzieci i umożliwienie im jak najlepszego startu wydaje się oczywistą troską każdego rodzica. Ubolewać należy, że z równą częstotliwością w środkach masowego przekazu nie pojawia się kampania informacyjna dotycząca czytelnictwa wśród najmłodszych. Dlaczego? Ano dlatego, że lektura to najlepsza inwestycja w przyszłość naszych dzieci, do tego jest zupełnie darmowa!

Zastanawiacie się pewnie jak książka może pomoc w rozwoju waszego dziecka? Większość z Was pewnie wie, że czytanie rozwija wyobraźnię i pomaga pisać w szkole wypracowania. Dobrze, ale to takie truizmy. A gdybyśmy sięgnęli głębiej? Ostatnie lata to złota era wszelkiego rodzaju poradników i książek, które mają nauczyć nas dorosłych: pewności siebie, empatii, zaradności, przedsiębiorczości, kreatywności i innych niezbędnych do zostania KIMŚ cech osobowości. Co ciekawe wszyscy autorzy tych głośnych bestsellerów są zgodni co do jednego! Wszystkie te pożądane cechy osobowości w większości są wbudowanym „zestawem startowym” obserwowanym u małych dzieci. Oznacza to, że wzbogacając świat wewnętrzny naszych pociech, skłaniając je do wysiłku, zamiast podstawiania im pod noski gotowych rozwiązań wpływamy pozytywnie na rozwój tych wszystkich umiejętności.

Na koniec najważniejsze! Pamiętajmy, że czytając dziecku książkę, w istocie dajemy mu coś więcej niż możliwość rozwoju społecznego czy intelektualnego. Dziecko, któremu codziennie czytamy, czuje się po prostu ważne i kochane.

 

Czy czytanie dziecku jest proste? Tak i nie. Czytać za to można wszędzie i o każdej porze, a odpowiednie dla dzieci książki można kupić w księgarniach, internecie lub wypożyczyć w bibliotece. To, jakim jesteśmy rodzicem, to nasz i tylko nasz wybór. Trzeba mieć jednak świadomość, że i na tym polu, nasze zaangażowanie przełoży się w umiejętnościach, jakie wzmocni w sobie lub zbuduje nasze dziecko.

Dlatego oprócz tradycyjnego czytania dzieciom w zaciszu domowym 🙂 pragniemy stworzyć w Śląskim Centrum Kultury cykliczne warsztaty dedykowane dla najmłodszych “Czytanie dzieciom”. Istotą warsztatów jest czytanie dzieciom dla przyjemność, aby w ten sposób ukształtować w nich postawę czytelnika, który w późniejszym czasie sam chętnie sięgnie po wybraną przez siebie lekturę. Czekamy na używane lub nowe komiksy i książki, które zapełnią puste półki w dziale dziecięcym! Tak więc, prosimy o wsparcie naszej akcji. Możemy obiecać,że w zamian zorganizujemy bardzo ciekawe i kreatywne zajęcia dla Waszych pociech 🙂 

 

Jeśli chcesz podarować nam książki dla dzieci prosimy o kontakt:
agnieszka.dyda@sck.edu.pl

Jeżeli chcesz podarować nam inną książkę prosimy o wejście na stronę:
https://sck.edu.pl/biblioteka/przekaz-ksiazke/