Zakochaj się w Armii Krajowej 14 lutego!

14/02 to data, która większości kojarzy się tylko z Walentynkami, świętem wszystkich zakochanych. Pomijając komercyjną otoczkę tego święta, wspomnieć warto historię dotyczącą samego patrona, św. Walentego. Pewnie niektórych zastanawia, dlaczego właśnie jemu przypisuje się szczególne wstawiennictwo kierowane do zakochanych tego świata? Według znanej legendy św. Walenty miał uzdrowić dziewczynę, aby mogła wyjść szczęśliwie za swojego ukochanego. Według innej udzielał on potajemnie ślubów, które były owego czasu zakazane w Rzymie przez Cesarza Klaudiusza II Gockiego. Surowy zakaz sprawił, że zakochanych młodych ludzi pragnących złączyć się więzami małżeńskimi, zjawiały się u św. Walentego prawdziwe tłumy. Święty wyznaczył jedną datę błogosławienia małżeństw dla wszystkich, była to oczywiście data 14 lutego.
Tyle z legend o św. Walentym…przenieśmy się z III wieku n.e. do 14 lutego 1942 r. ponieważ właśnie tego dnia wydarzyło się coś, co miłośników historii zainteresuje daleko bardziej niż żywot świętego. Właśnie tego dnia Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski, wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Pierwszym dowódcą Armii Krajowej został Komendant Główny ZWZ, generał Rowecki, a stan zaprzysiężonych Żołnierzy Armii Krajowej przekroczył liczbę 300 tysięcy ludzi.

Pod koniec ubiegłego roku staraniem Śląskiego Centrum Kultury ukazał się czwarty tom opracowania Okręg Śląski Armii Krajowej. Tylko dzięki współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ludziom, którzy wsparli zbiórkę udało się wydać IV tom publikacji! 14 lutego będziemy mogli zapoznać się z jego zawartością.

Tym razem zajrzymy w rejon Bielska-Białej, na Żywiecczyźnie, a także w okolice Andrychów, Wadowic, Kęt i Oświęcimia. Bielsko i Biała, złączone przez niemieckiego okupanta w jeden organizm miejski, stanowiły ważny ośrodek działalności AK. Zachowało się tam bogate archiwum dotyczące Obwodu Bielskiego, dzięki czemu znamy szczegółowo stany osobowe struktur konspiracyjnych w poszczególnych okresach, mamy wgląd w dokumenty wywiadowcze i wiemy, jak przebiegały przygotowania do akcji “Burza”. Oświęcim z kolei to miejsce, w którym Niemcy utworzyli najstraszniejszy ze swych obozów koncentracyjnych. Armia Krajowa niosła pomoc więźniom i uciekinierom z obozu, a także współpracowała z obozowym ruchem oporu, a wiedza o tym, co się tam dzieje, za jej pośrednictwem szła w świat. Nie zrealizowano natomiast planów wyzwolenia obozu, co przygotowywano i do czego ostatecznie nie doszło. Omawiany teren to także Beskidy, które stanowiły oparcie dla działających na tym terenie oddziałów partyzanckich…

Miejsce: Śląskie Centrum Kultury
41-103 Siemianowice Śląskie
Fojkisa 4 (wejście od Andersa)
Czas: 14.02.2018   godz. 17:30
Prowadzący: Wojciech Kempa
Wydarzenie na FB: https://web.facebook.com/events/179429879479834/
Wydarzenie organizowane w ramach programu Fundacji Banku Zachodniego WBK “Tu mieszkam, tu zmieniam”

Podobają Ci się takie wydarzenia, chciałbyś, aby było ich więcej?
Przekaż darowiznę na konto ŚCK! Szczegóły w zakładce „WESPRZYJ NAS” 
Chcesz pomóc w promocji wydarzenia? Napisz do nas! sekretariat@sck.edu.pl

Zapraszamy również do zapoznania się z poprzednimi wydarzeniami z CYKLU WYKŁADÓW HISTORYCZNYCH zrealizowanych przez Śląskie Centrum Kultury:

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego