YouTube Tomasz Kosiński Śląskie Centrum Kultury relacja ŚCK Lajos Marton Charles de Gaulle

Zabić de Gaulle’a – historia Lajosa Martona już na YouTube!

Czy przeciętny człowiek urodzony w małej wiosce jest w stanie wpłynąć na losy świata? Czy mógłby wypowiedzieć w pojedynkę wojnę Imperium Sowieckiemu? Czy byłby w stanie dokonać zamachu na prezydenta Republiki Francuskiej? Czy podjąłby się ryzykowanej, tajnej misji w Czadzie?Co na to sam Marton?

Czy ja miałem szczęście? Czy szczęściem jest pozostanie przy życiu po dwóch wyrokach śmierci (zaocznych), jednym na Węgrzech, drugim we Francji?…Nigdy nie miałem wyboru w ważnych decyzjach. Nie wierzę w predestynację jako pogląd, zgodnie z którym wszystko zostało zadecydowane wcześniej i wszystko jest zapisane w gwiazdach. Myślę, że to człowiek decyduje o swoim losie. A przynajmniej zawsze może powiedzieć nie.” ~ Lajos Marton

Dziękujemy prelegentowi historykowi Tomaszowi Kosińskiemu, który na pewno dopiero zwrócił uwagę wielu z nas na istnienie takiej postaci jak Lajos Marton i jego trudnej oraz niejednoznacznej w interpretacji postaci. Dla osób, które temat chciałyby zgłębić sugerujemy zaopatrzenie się w książkę poleconą nam przez samego prelegenta:  Lajos Marton – Moje życie dla Ojczyzny.
W podziękowaniu za trud przygotowania wykładu przekazaliśmy Tomkowi inną książkę – Okręg Śląski Armii Krajowej – mając nadzieję, że z racji wykształcenia i zainteresowań taki prezent przypadnie mu do gustu.

Temeat: Zabić de Gaulle’a –  historia Lajosa Martona
Prelegent: historyk oraz politolog Tomasz Kosiński
Miejsce: Śląskie Centrum Kultury

 
 

 

Podobają Ci się takie wydarzenia, chciałbyś, aby było ich więcej?
Przekaż darowiznę na konto ŚCK! Szczegóły w zakładce „WESPRZYJ NAS