Stosunki Polsko-Żydowskie

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami, za chwilę zacznie się okres świątecznych przygotowań, a także czasu podsumowań. W ŚCK jednak nie próżnujemy i serdecznie zapraszamy Państwa na kolejne spotkanie! Już 23.11. Śląskie Centrum Kultury odwiedzi prof. Jerzy Robert Nowak historyk i publicysta, autor 82 książek i  ponad 1800 publikacji prasowych (w tym około 1100 artykułów). Temat spotkania to “Stosunki Polsko-Żydowskie”, a głównym sponsorem wydarzenia jest czasopismo Magna Polonia.

Miejsce: Śląskie Centrum Kultury
41-103 Siemianowice Śląskie
Fojkisa 4 (wejście od Andersa)
Czas: 23.11.2017   godz. 18.00
Wydarzenie na FB

Nota Biograficzna:

Urodził się 8 września 1940 r. w Terespolu nad Bugiem. Jako 16-latek wystąpił pod koniec października 1956 roku na wiecu w Białej Podlaskiej, dostając największe brawa od paru tysięcy wiecujących. Uhonorowano tak odwagę jego wystąpienia, domagającego się m.in. pełnego wyjaśnienia sprawy zbrodni w Katyniu. W latach 1963-1965 należał do opozycji studenckiej w Warszawie. Odszedł z niej po sporach z dominującymi tam michnikowcami, przeciwstawiając się ich atakom na Kościół i Prymasa Tysiąclecia.

W 1998 r. ukazała się dwutomowa, ponad 900-stronnicowa książka J. R. Nowaka: „Zagrożenia dla Polski i polskości”, w wielkiej części poświęcona obronie polskości, polskiego patriotyzmu, polskiej historii i polskiej kultury. Książka ta stała się prawdziwym bestsellerem 1998 r.,podobnie jak wydany rok później „Czarny leksykon” (demaskatorski obraz ludzi z polskich pseudoelit. Szczególnie duże zainteresowanie wzbudziły dwa jego kolejne cykle publicystyczne o stosunkach polsko-żydowskich: „Przemilczane świadectwa” (47 artykułów na łamach „słowa – Dziennika Katolickiego”)  i 30 dwukolumnowych artykułów  cyklu: „Za co Żydzi muszą przeprosić Polaków” w „Naszej Polsce”.

W 1999 r. ukazała się jego pionierska książka „Przemilczane zbrodnie”, przerywająca długotrwałe milczenie o zbrodniach popełnionych przez zbolszewizowanych Żydów na Kresach na ich polskich sąsiadach. Była to pierwsza w Polsce publikacja na ten temat. Opracowane przez J. R. Nowaka dla „Encyklopedii „Białych plam” (tom 1) hasło „Antypolonizm”, (Radom 2000, ss. 148-163) zostało w całości przedrukowane w specjalnym świątecznym dodatku chicagowskiego „Dziennika Związkowego” z 21- 23 kwietnia 2000 r. W tomie   1 „Encyklopedii „Białych plam”  na ss. 169-176 znalazło się również  opracowane przez J. R. Nowaka hasło o „antypolskich wystąpieniach na Kresach w latach 1939-1941”.
   
        Poczesne miejsce w dorobku J. R. Nowaka znalazły również książki poświęcone tematyce Kościoła i obronie wiary. Znalazły się wśród nich takie książki jak: „Kościół a Rewolucja Francuska” (wydana w 1999 roku, czeski przekład w 2003 r.), „Walka z Kościołem wczoraj i dziś” (1999 r.), „Aby Polska Polską była” (przygotowany przez J. R. Nowaka wybór myśli Prymasa Tysiąclecia o Narodzie, 2001 r.), „Alleluja i do przodu! Prawda o Radiu Maryja i jego przeciwnikach”, 2003 r., ponad 370-stronnicowa książka „W obronie wiary”, 2008 r.
alda Kmiecika. Zatrzymanie książki „niepoprawnej politycznie” w trybie art. 217 §1 k.p.k., „Prokurator”, nr 2  z 2002 r.

       Niepowodzeniem zakończyła się również podjęta w 2003 r. próba zaskarżenia broniącej prawdy o Polsce książki „100 kłamstw J.T. Grossa” w prokuraturze warszawskiej.  Szczególnie podłe były ustawicznie ponawiane przez oszczerców ( z „Wyborczej” i tym podobnych mediów) oskarżenia o rzekomy antysemityzm J. R. Nowaka w sytuacji, gdy ten autor zrobił więcej niż ktokolwiek inny w Polsce po wojnie dla spopularyzowania Żydów – przyjaciół  Polski (za co spotkały go zresztą rozliczne kalumnie  w tekstach L. Bubla i jemu podobnych osobników). Przypomnijmy m.in. że J. R. Nowak pisał o Żydach polonofilach w rozlicznych czasopismach, począwszy od krakowskiego „Zdania” i „Przeglądu Tygodniowego” po „Naszą Polskę”.  Temat ten szeroko omawiał m.in. w poświęconym stosunkom polsko-żydowskim  numerze anglojęzycznego czasopisma „Dialectics and Humanism”  (nr 1 z 1989 r.), gdzie ukazał się jego  40-stronnicowy tekst „Poles and Jews. The Forgotten Traditions of Cooperation”.
źródło: http://jerzyrobertnowak.com/autor.html