Polscy męczennicy za wiarę w okresie II Wojny Światowej [recenzja]

W ostatnich dniach przeczytałam książkę ks. Gajdy. Zawiera ona życiorysy męczenników za wiarę okresu II Wojny Światowej z obrębu diecezji Częstochowskiej i miasta Zawiercia. Najwięcej jest życiorysów księży posługujących w parafiach tej diecezji, ale na kartach książki znalazła miejsce również siostra nazaretanka a także młoda dziewczyna.

 

 

Na początku ks. Gajda porusza bardzo ważną sprawę. A mianowicie „Kim jest męczennik?” i przedstawia nam całą drogę beatyfikacji i kanonizacji nie tylko męczenników ale każdego błogosławionego i świętego. Jest to bardzo ważne aby zrozumieć kim tak naprawdę jest męczennik i jak jest postrzegany przez Kościół.

Autor w ciekawy sposób spisał życiorysy wspaniałych bohaterów walczących w obronie wiary i wyznawanych przez nich wartości. Wiedzę na ich temat czerpał w większości z dzieciństwa kiedy to ksiądz proboszcz opowiadał mu o tych męczennikach. W książce zapisał również relacje naocznych świadków, wspomnienia i opowieści parafian oraz sąsiadów, którzy poznali męczenników. Uświadamia nam to że ci niezwykli ludzie żyli wśród nas a ich historie są prawdziwe i właśnie dlatego tak uderzające.

 

 

Największe wrażenie zrobił na mnie życiorys Zofii Lubaś – młodej harcerki. Jej pobożność, odwaga i wierność ideałom powinna przyświecać wszystkim młodym ludziom żyjącym w Polsce i na świecie. Zofia na początku wojny działała w tajnej organizacji później jednak została złapana i więziona. W wieku 22 lat zginęła w Auschwitz.
Polecam książkę księdza Janusza Gajdy wszystkim którzy chcą zgłębiać historię Polski a także tym którzy poszukują prawdziwych ideałów.

autor: Małgorzata Niesporek

Książkę Polscy męczennicy za wiarę w okresie II Wojny Światowej można kupić na stronie wydawnictwa WAM >>klik<< do czego gorąco zachęcam!