Plan powstania powszechnego i akcja Burza

03 czerwca w Śląskim Centrum Kultury, odbył się ostatni z cyklu wykład historyka Wojciecha Kempy pt. Plan powstania powszechnego i akcja Burza . Cykl wykładów historycznych jest o tyle wyjątkowy, że każdy z uczestników takiego spotkania, dzięki dofinansowaniu z Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, otrzymał książkę „Okręg Śląski Armii Krajowej”.

Obecnie trwają prace nad IV tomem opracowania „Okręg Śląski Armii Krajowej”. Tylko od Państwa hojności zależy, czy uda nam się uzbierać brakującą kwotę, która pozwoli nam wydać publikację traktującą o działalności struktur AK na Ziemi Bielskiej, Żywieckiej, Wadowickiej i Oświęcimskiej.
To tam działały słynne zgrupowania partyzanckie „Beskid Zachodni” – „Garbnik” oraz „Sosienki”, którym to poświecimy szczególnie dużo miejsca. Zgrupowanie „Beskid Zachodni” działające w drugiej połowie 1943 roku operowało w górach i lasach Beskidów Śląskiego i Żywieckiego. Jesienią 1943 roku zostało ono rozwiązane, a latem 1944 roku odtworzone pod nazwą „Garbnik”. Swe bazy miało ono wówczas w Beskidzie Małym, ale zapuszczało się też w Beskid Śląski i Żywiecki. Ściśle z partyzantami z Żywiecczyzny współdziałało zgrupowanie partyzanckie „Sosienki”, które operowało na Ziemi Oświęcimskiej i które pośredniczyło w przerzucie uciekinierów z KL Auschwitz do oddziałów partyzanckich mających swe bazy w Beskidach. Oczywiście nie możemy w tymże tomie nie zająć się konspiracją obozową działającą na terenie obozu oświęcimskiego, a także jej kontaktom ze strukturami AK poza obozem oraz planami wyzwolenia tegoż obozu. W tymże tomie podejmiemy też temat Legionu Śląskiego Armii Krajowej, który to operował na terenie Okręgu Krakowskiego, ale który skupiał uciekinierów i przesiedleńców z terenu Górnego Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego i Podbeskidzia.

https://zrzutka.pl/z/osak

Z poważaniem
Zarząd Śląskiego Centrum Kultury

Podobają Ci się takie wydarzenia, chciałbyś, aby było ich więcej?
Przekaż darowiznę na konto ŚCK! Szczegóły w zakładce „WESPRZYJ NAS