śląskie_centrum_kultury

OAS – Historia Pewnego Szaleństwa już na YouTube!

OAS – Historia Pewnego Szaleństwa już na YouTube! 21 kwietnia 1961 roku czterech doświadczonych generałów francuskich – Challe, Zeller, Salan i Jouhaud – rozpoczęło w Algierii pucz wojskowy, który miał ocalić francuskie panowanie nad tym regionem.
Docelowo mogło chodzić nawet o przejęcie władzy w całym kraju i odsunięcie generała de Gaulle’a, postrzeganego jako zdrajca sprawy, który wydał Algierię na pastwę separatystów z muzułmańsko-lewicowego, nacjonalistycznego Frontu Wyzwolenia Narodowego. Pucz jednak skończył się właściwie zaraz po rozpoczęciu. Sam de Gaulle w płomiennej odezwie odsądził czterech generałów od wszelkiej czci i wiary, ogłaszając, że żołnierze, z szeregowcami włącznie, mają pełne prawo do wypowiedzenia im posłuszeństwa. Z prawa tego większość armii rzeczywiście skorzystała. Pucz nie tyle został zgnieciony, co raczej rozpłynął się w bezsilności. Dwaj generałowie – Zeller i Challe – poddali się władzom, trafili do Francji i zostali skazani na więzienie. Dwaj pozostali – Salan i Jouhaud – zeszli do podziemia, by objąć dowodzenie nowym ugrupowaniem, które miało rozegrać ostatni, tragiczny akord w zmaganiach o Algerie Francaise.
Była to formacja, która sięgnęła po metody terroru, partyzantki miejskiej i wojny rewolucyjnej. Była to armia tajna, na wzór Armee Secrete z okresu II Wojny Światowej, z czasów Resistance – i tak też się nazywała: Organizacja Tajnej Armii. L’Organisation d’Armee Secrete. OAS.

1 3 24 5 6 7