O ŚCK

Cieszymy się, że tutaj zajrzałeś!

O NAS

Stowarzyszenie Śląskie Centrum Kultury to pierwsze w Polsce  centrum kultury, założone przez polskich patriotów. Jesteśmy pozarządową organizacją, której obszarami działania, jest szeroko pojęta kultura. Prowadzimy jedyny na Śląsku w pełni autonomiczny i niezależny, ponad 100m2 lokal, w którym od listopada 2015 przeprowadziliśmy wiele ciekawych wykładów, konferencji i warsztatów.

Powodzenie naszej placówki  zawdzięczamy przede wszystkim naszym wolontariuszom, czyli osobom, które przez cały rok bezinteresownie ciężko pracują nad organizacją i realizacją zajęć przygotowanych dla mieszkańców regionu. Nasi wolontariusze działają całkowicie non-profit, wynika to przede wszystkich z ich ogromnej ideowości i oddaniu dla tej ważnej inicjatywy. To dzięki ich pracy mogą Państwo uczestniczyć w interesujących warsztatach lub porozmawiać z naszymi wyjątkowymi gośćmi, a osoby spoza Śląska mogą uczestniczyć w nich online.

Projekt Śląskiego Centrum Kultury poparło wiele osób związanych z nauką, polityką, kulturą, czy wolontariatem w Polsce. Znaleźli się wśród nich: Poseł na Sejm RP Bartosz Józwiak , Jerzy Robert Nowak, Stanisław Michalkiewicz, Grzegorz Braun, Leszek Żebrowski, Kajetan Rajski,  ks. Jarosław Wąsowicz, dr Marta Cywińska, ks. Tomasz Kancelarczyk, Tomasz Cukiernik, raper Maciej Ptasznik i wielu innych.

Miejmy nadzieję, że z roku na rok, nasza praca przełoży się na aktywność mieszkańców aglomeracji górnośląskiej w poruszanych przez nas kwestiach społecznych.

DZIAŁAMY SPOŁECZNIE DLA CIEBIE!


Śląskie Centrum Kultury to miejsce, w którym przedmiotem działalności jest podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej i państwowej, promocja polskiego dziedzictwa narodowego jako ważnego elementu europejskiego dziedzictwa kulturowego, a także podtrzymywanie i krzewienie patriotyzmu.

Śląskie Centrum Kultury to miejsce, w którym kładzie się nacisk na edukację kulturalną oraz kreowanie zainteresowania kulturą i sztuką. Ważnym aspektem działalności Centrum jest promowanie wartości katolickich w życiu publicznym oraz obrona osób i środowisk zagrożonych społecznym wykluczeniem ze względu na przywiązanie do tradycyjnego ładu społecznego oraz chrześcijankach wartości – również wspieranie i ochrona tradycyjnego modelu rodziny. Projekt ma inspirować i wspomagać działających w dziedzinie kultury i dziedzictwa narodowego osób fizycznych, prawnych i innych podmiotów oraz współpracować z instytucjami i organizacjami kulturalnymi oraz naukowymi w kraju i zagranicą.

Śląskie Centrum Kultury ma na celu: inicjowanie, prowadzenie i wspieranie projektów edukacyjnych, kulturalnych, akcji społecznych (pomoc dzieciom, rodzinom, seniorom, osobom niepełnosprawnym) realizujących cele Centrum poprzez prowadzenie akcji promocyjnych i informacyjnych, organizowanie na terenie kraju i poza jego granicami konferencji, wykładów, warsztatów, organizowanie i prowadzenie kształcenia, szkoleń; organizowanie imprez artystycznych i rozrywkowych, prowadzenie działalności wydawniczej. Działalność ma na celu wspomagać rozwój wspólnot i społeczności lokalnych.

JAK DZIAŁAMY?


Jesteśmy grupą osób do zadań niemożliwych.  Mimo upływającego czasu i przeciwności, a także zmian w życiu, staramy się pomagać i zmieniać nasze otoczenie w lepsze miejsce. Nasze marzycielskie nastawienie, a także stalową wolę najlepiej oddaje historia naszego lokalu. Jeszcze kilka lat temu pozyskanie lokalu pod działalność społeczną graniczyło z cudem. My poszliśmy krok dalej i otrzymaną ruinę wyremontowaliśmy własnymi siłami, zmieniając ją w tętniąca życiem placówkę.

Jeśli grupie pasjonatów,  idealistów 🙂 udało się sfinalizować projekt centrum kultury, który nie jest placówką samorządową, dotowaną z budżetu, to do czego jeszcze są zdolni ci młodzi ludzie?

FORMY WSPÓŁPRACY

Każde wydarzenie to zupełnie inna para kaloszy. Nie przesadzimy 😉 kiedy powiemy, że KULTURA to wszystko co nas otacza, dlatego można ją budować od nowa lub zmieniać na wielu płaszczyznach. Pomysłów nam nie brakuje, a ludzi z wiedzą/talentem/osobowością/pasją u nas dostatek! Zapewniamy rewolucje! Kulturalną oczywiście! Dlatego jeżeli możesz, to czemu miałbyś nie stać się tego częścią?

Dlaczego warto?

Autentyzm

Czytelnicy, a także nasi goście utożsamiają się ze Śląskim Centrum Kultury, czując, że to, co robimy jest szczere i autentyczne.

Obiektywizm

Jesteśmy dobrymi obserwatorami otaczającej nas rzeczywistości z socjologicznym zacięciem 😉

Rozwój

Stawiamy na ciągły rozwój i profesjonalne podejście – jeżeli czegoś się podejmujemy robimy to doskonale lub nie robimy tego wcale.  Jesteśmy na bieżąco w tematach, które nas interesują oraz w wydarzeniach bieżących.

Wyróżnienie

Promujemy tylko wartościowe i sprawdzone marki oraz produkty, zbieżne z tematyką naszej działalności.

Spójrz, co już zrobiliśmy!

Do tej pory przeprowadziliśmy kilka bardzo owocnych “kooperacji” z innymi podmiotami 🙂