Czy kolumna filtracyjna do wody to dobry wybór?

Czy kolumna filtracyjna do wody to dobry wybór?

Wodne systemy filtracji cieszą się rosnącą popularnością. W celu poprawy jakości i smaku wody w domu lub firmie chętnie wybierane są kolumny filtracyjne. Są to urządzenia, które usuwają z wody zanieczyszczenia mechaniczne i chemiczne za pomocą różnych złoży filtracyjnych. Czy warto się na nie zdecydować? W jakiej sytuacji sprawdzą się najlepiej? Tego dowiesz się poniżej, sprawdź!

Co to jest kolumna filtracyjna?

Centralne urządzenie, którym jest kolumna filtracyjna do wody, podłącza się przed rozgałęzieniem instalacji. Wykorzystuje się ją przede wszystkim w celu usuwania z wody różnego typu zanieczyszczeń mechanicznych, w tym rdzy, piasku czy nawet mułu. W zależności od modelu i zastosowanych technologii konstrukcja bazuje na procesie filtracji sterowanym za pomocą zaworu mechanicznego lub automatycznej głowicy sterującej.

Poszczególne systemy mogą mieć różną wydajność i żywotność uzależnione od rodzaju złoża. Dostępne na rynku modele są wyposażone zazwyczaj w jeden lub kilka typów, takich jak:

  • węglowe — redukują chlor i inne substancje organiczne,
  • kwarcowe — usuwają drobiny stałe i zmniejszają twardość wody,
  • żelaziste — eliminują żelazo i mangan,
  • jonowymienne — zmniejszają twardość i stężenie żelaza.

Zalety kolumn filtracyjnych

Ze względu na dopracowaną konstrukcję i przemyślaną funkcjonalność kolumny filtracyjne są cenione przez użytkowników. Ich wykorzystanie to sposób na poprawę jakości i smak wody, co pozwala cieszyć się lepszymi napojami i potrawami. Ponadto efektywnie chronią instalację przed korozją poprzez usunięcie chloru oraz innych substancji agresywnych. System pozwala także zaoszczędzić pieniądze, ponieważ w odróżnieniu od alternatyw o podobnych możliwościach nie wymaga częstej wymiany wkładów filtracyjnych. Na wyróżnienie zasługuje także łatwa, komfortowa obsługa (niektóre modele mają automatyczną regenerację złoża poprzez płukanie wsteczne, jak również uniwersalny charakter). Dzięki takim właściwościom można dopasować je do różnych instalacji i rodzajów wody, w tym zarówno wodociągowej, jak i z własnego ujęcia.

Czysta, smaczna woda bez częstej wymiany filtrów

Podsumowując, kolumna filtracyjna  to dobry wybór dla osób, które chcą uzyskać czystą i smaczną wodę bez konieczności częstej wymiany wkładów. Jednak trzeba pamiętać o kosztach zakupu, montażu i utrzymania urządzenia oraz o dostosowaniu go do rodzaju i jakości ujęcia. W tym kontekście warto dołożyć starań, by potencjalny dostawca działał kompleksowo, zajmując się nie tylko sprzedażą, lecz także profesjonalną analizą instalacji.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.