śląskie_centrum_kultury

KOLĘDA tradycja, która trwa.

Tradycja

Święta Bożego Narodzenia to najbardziej magiczny czas w ciągu całego roku. Dlaczego magiczny? Pewnie dlatego, że wszyscy wyczuwamy, że to okres pełny miłości, radości i pomocy bliźnim.  Klimat tych Świąt wpływa na nas w taki sposób, że chcemy być blisko z innymi ludźmi, chcemy czuć ducha wspólnoty i dzielić się tym radosnym nastrojem z innymi ludźmi. W czasie Świąt spotykamy się z przyjaciółmi i rodziną, wręcz nadrabiając towarzysko w tym krótkim okresie cały rok. Ile rodzin od długiego czasu spotka się wreszcie w komplecie przy wigilijnym stole?
W tym czasie również widok kapłana odwiedzającego domy swoich parafian nie powinien nikogo dziwić. I chociaż jedni wyczekują tej wizyty z radością, a dla innych jest to tylko kolejny obowiązek do odhaczenia na liście „tak trzeba” lub nawet strata czasu, to zwyczaj ten całe szczęście trwa w najlepsze opierając się laicyzacji współczesnego świata. Dlaczego tak trzeba? – zapyta nie jedna osoba, której odwiedziny duszpasterza kojarzą się tylko z pośpieszną wizytą i obowiązkiem przygotowania stosownej koperty. Źródła historyczne potwierdzają, że zwyczaj ten jest bardzo stary – sięga wczesnego średniowiecza -, a jego celem było utrzymywanie bliskich relacji wiernych z Kościołem, parafią i samym kapłanem. Tradycja ta jest usankcjonowana przez sam Kodeks Prawa Kanonicznego, który nakazuje duszpasterzom, aby uczestniczyli w troskach wiernych, napominali ich kiedy grzeszą, a przede wszystkim umacniali ich w wierze. Trudno odmówić racji bytu tak pięknej tradycji, która w swojej prostocie zawiera prawdziwe bogactwo nauczania Kościoła.

C+M+B

Chyba każde dziecko z radością oczekuje pojawienia się tych trzech liter na drzwiach swojego domu. Zrozumienie znaczenia tego znaku jest pewnie dla najmłodszych niezupełnie jasne, a zdarza się, że i starsi mają z tym problemy. Co więc znaczy dokładnie zapis „C+M+B” ? Według jednego z doktorów Kościoła św. Augustyna zapis ten oddaje chrześcijańską myśl: “Christus Multorum Benefactor”, czyli: “Chrystus dla wielu jest dobroczyńcą” lub posługując się Starochrześcijańskim tłumaczeniem: “Christus Mansionem Benedicat” znaczy to tyle co: “Niech Chrystus błogosławi temu domowi”. Ta druga wersja jest tożsama ze znanymi nam modlitwami, które usłyszymy podczas samej kolędy. Błogosławieństwo kolędowe chroni nasz dom oraz nasze rodziny, a także umacnia nas na drodze życia chrześcijańskiego.

Jak zachować się podczas kolędy?

Oczywiście ważne jest abyśmy przestrzegali savoir vivre obowiązującego w Kościele. Pamiętajmy, żeby na stole położyć Pismo św., krzyż, świece, wodę święconą i kropidło. Jeżeli nie mamy wody święconej nie panikujmy, po prostu poinformujmy o tym kapłana na początku wizyty, aby mógł poświecić zwykłą wodę, którą nalejemy do odpowiedniego naczynia.

Nie zapominajmy jednak, że wizyta duchownego ma wpisać się w radosną atmosferę Świąt, dlatego dobrze, kiedy podejdziemy do niej z otwartością i gościnnością, jaka cechuje wyczekiwanie na miłego gościa. Oczywiście najłatwiej z kapłanem porozmawiać na tematy religijne, ale nie bójmy się poruszyć ważnych dla nas kwestii czy trudnych spraw, z którymi się borykamy.

W dzisiejszych czasach pracodawca, który pamięta o poszanowaniu wiary i zwyczajów swoich pracowników to prawdziwa rzadkość. I chociaż często są to ci sami ludzie, którzy sami pamiętają o obowiązku uczestnictwa w kolędzie we własnych domach, zapominają równocześnie o zapewnieniu tej możliwości osobom od siebie zależnym. Dlatego, jeżeli jesteśmy nieobecni w domu w czasie wyznaczonej dla naszego miejsca zamieszkania kolędy, warto pamiętać o możliwości zamówienia w kancelarii parafialnej kolędy w innym dogodnym dla siebie terminie.


O przyjdź na świat, nasz Zbawicielu

I okup Ojcu złóż za wielu.
Pragniemy z Tobą żyć, Panie,
Spraw to w dniu zmartwychwstania.

Ref. Radość będzie, Odkupicielu,
Gdy przyjdziesz zbawić ludzi wielu.

2. O, przyjdź na świat Mądrości wieczna,
Do nieba drogę wskaż skuteczną.
Napełnij dusze mądrością,
Ubogać nas swą roztropnością.

Ref. Radość będzie, Odkupicielu,
Gdy przyjdziesz zbawić ludzi wielu.

O, Przyjdź pragnienie tego świata,
Spraw niechaj w każdym widzę brata.
W miłości nas pojednaj zdroju,
Tyś bowiem jest Królem Pokoju.

Ref. Radość będzie, Odkupicielu,
Gdy przyjdziesz zbawić ludzi wielu.