Konfidenci gestapo w szeregach ZWZ – AK na Górnym Śląsku [CYKL WYKŁADÓW HISTORYCZNYCH]

Szanowni Państwo!

Armia Krajowa kojarzy się dziś Polakom, także tym, którzy mieszkają na Górnym Śląsku czy w Zagłębiu Dąbrowskim, przede wszystkim z Powstaniem Warszawskim, czasami także z partyzantką na Lubelszczyźnie i Kielecczyźnie, być może jeszcze gdzieś w Beskidach.
Niektórym kojarzy się ona także z działaniami prowadzonymi w ramach akcji „Burza”, przede wszystkim na dalekich Kresach Wschodnich, a więc z walkami o Wilno i Lwów, z epopeją 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty, a nadto z obroną ludności Wołynia i Małopolski Wschodniej przed UPA.
Mało kto jest w stanie cokolwiek powiedzieć o Okręgu Śląskim Armii Krajowej. A przecież należał on do najliczniejszych w skali kraju. Wynika to zapewne z faktu, że działalność AK na tym terenie nie obfitowała w tak spektakularne akcje zbrojne. O ile akowcy w Warszawie ginęli przede wszystkim w walce – z bronią w ręku, o tyle tutaj śmierć ponosili oni głównie w egzekucjach – na gilotynie, na szubienicy czy pod ścianą śmierci w KL Auschwitz.

Dlatego mamy wielką przyjemność zarosić Państwa do wzięcia udziału w wykładach historycznych poświęconych Armii Krajowej na Śląsku. Jest to cykl trzech wykładów prowadzonych przez historyka Wojciecha Kempę – eksperta z zakresu Armii Krajowej oraz autora publikacji „Okręg Śląski Armii Krajowej”.

Mamy nadzieję, że ten wyjątkowy cykl  wykładów historycznych  zainteresuje nie tylko osoby piszące na temat Armii Krajowej publikacje, prace naukowe czy pasjonatów historii, ale będzie także atrakcyjny dla młodzieży szkolnej – poszerzając świadomość historyczną uczniów, z których wielu jest bezpośrednimi potomkami poległych na ziemi Śląskiej Żołnierzy AK.

Zarząd Śląskiego Centrum Kultury

Prelegent: Wojciech Kempa
Miejsce: Śląskie Centrum Kultury
41-103 Siemianowice Śląskie